Back to Search Results
The Stock Market Home
>
Pull-Out Spray Kitchen Faucets
> Pfister
>
PGT572VRVBG
Pfister PGT572VRVBG "Verve" Pull-Out Spray Kitchen Faucet
| Item: | PGT572VRVBG |
| Finish: | Brushed Gold |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Height | 13-3/50" |
| Construction | Metal |
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 7" |
| Spout Reach | 7-19/100" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 360 |
| Maximum Deck Thickness | 3" |
| Flow Rate (GPM) | 1.8 |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Features | • Pull-down spray head with toggle button to select Stream or Spray mode conveniently in the palm of your hand • Wipe Clean Nozzles allows you to wipe away mineral deposits with the swipe of a finger • MagnePfit features powerful magnets that keep your kitchen faucet spray head firmly secured • Spout swivels 360° for added maneuverability • Choose from five handle finishes to tailor the look of your Verve faucet. Order HHL-GTVRV, sold separately • Elegant forward-handle design underscores ergonomic function and helps where space behind the faucet is limited • Optional soap dispenser available; order KSD-MDS, sold separately • 1-hole installation • Spot Defense finish protects your faucet from water spots and fingerprints • Pfast Connect reduces installation time and guarantees a secure connection to water supply lines |
| Handle(s) Included | No |
| Escutcheon Included | No |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| CEC Approved | Yes |
| Faucet Configuration | Deck Mount |
| Lead Leaching Compliant | Yes |
| Origin | Global |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



