Blanco B441464 "Diamond" Double Bowl Kitchen Sinks
| Item: | B441464 |
| Finish: | Cinder |
| Quantity Available: | Discontinued |
| Select Finish: |
Product no longer available. Please call for assistance to find a similar product.
Details and Dimensions
| Sink Installation Type | Undermount or Self Rimming |
| Number of Bowls | 2 |
| Length | 33" |
| Width | 22" |
| Depth | 9-1/2" |
| Overall Size | 33'' x 22'' x 9-1/2'' |
| Bowl Length | 20" |
| Bowl Width | 18-19/32" |
| Bowl Depth | 9-1/2" |
| Second Bowl Length | 9" |
| Second Bowl Width | 16-13/16" |
| Second Bowl Depth | 8" |
| Minimum Cabinet Size | 33" |
| Corner Radius | 5/8 |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Faucet Included | No |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Hole Size | 3-1/2" |
| Construction | Granite Composite |
| Features | • Sink Installation Can Be Undermount or Self Rimming |
| Additional Information | • Required outside cabinet: 33'' (drop-in), 36'' (undermount) |
| Faucet Hole Configuration | Single-Hole |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| 2D Cut Out Template |
| Warranty |



