Elkay ELK1410CR "Everyday" Pull-Out Spray Kitchen Faucet
| Item: | ELK1410CR |
| Finish: | Chrome |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Height | 15-1/50" |
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 15" |
| Spout Reach | 8" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 360 |
| Number Of Spray Head Functions | 2 |
| Flow Rate (GPM) | 1.8 |
| Valve Type | Ceramic Disc Cartridge |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Number of Faucet Holes | 1 Hole |
| Handle Type | Lever |
| Eco-Friendly | Lead Leaching Compliant |
| CEC Approved | Yes |
| Lead Leaching Compliant | Yes |
| Origin | China |
| Warranty |



