Elkay ELK5000CR "Everyday" Single Handle Kitchen Faucet
| Item: | ELK5000CR |
| Finish: | Chrome |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
| Select Finish: |
Details and Dimensions
| Faucet Hole Configuration | 3 Hole |
| Height | 7-7/8" |
| Width | 12" |
| Length | 10" |
| Construction | Brass |
| ADA Compliant | Yes |
| Spout Height | 5" |
| Spout Reach | 10" |
| Swivel Spout | Yes |
| Degree of Spout Swing | 120 |
| Faucet Hole Diameter | 1-3/8" |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2" |
| Side Spray Included | No |
| Flow Rate (GPM) | 1.5 |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Number Of Handles | 1 Handle |
| Number of Faucet Holes | 3 Hole |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Optional 2.2 GPM Flow Regulator, Optional Escutcheon Plate |
| Soap Dispenser Included | No |
| Features | • Two Function Hand Spray (Aerated or Spray), Easy-Clean Rubberized Spray Face |
| Weight | 4 lbs |
| Low Lead Compliant | Yes |
| Handle(s) Included | Yes |
| Escutcheon Included | Yes |
| CEC Approved | Yes |
| Connection Type | 3/8 in Female Compression |
| Shipping Weight | 6 lbs |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



