Elkay ELRADQ252150MR2 "Lustertone" Single Bowl Kitchen Sink
| Item: | ELRADQ252150MR2 |
| Finish: | Stainless Steel |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Sink Installation Type | Self Rimming |
| Number of Bowls | 1 |
| Length | 25" |
| Width | 21-1/4" |
| Depth | 5" |
| Overall Size | 25 x 21-1/4 x 5 |
| Bowl Length | 21" |
| Bowl Width | 15-3/4" |
| Bowl Depth | 4-7/8" |
| Minimum Cabinet Size | 30" |
| Number of Faucet Holes | 2 Hole |
| Faucet Included | No |
| Drain Location | Center Rear |
| Drain Hole Size | 3-1/2" |
| Construction | Stainless Steel |
| Gauge | 18 |
| Sound Reduction | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Weight | 15 lbs |
| Shown With | 4 Holes |
| Includes | 2 Offset Holes |
| ADA Compliant | Yes |
| Features | • Quick-Clip Mounting System |
| Capacity | 6.4 gal |
| Shape | Rectangle |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Warranty |



