PROFLO PF1600PAWH "Gilpin" Toilet Bowl Part
| Item: | PF1600PAWH |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Height | 14-1/2" |
| Width | 19-1/2" |
| Length | 30-3/4" |
| Construction | Vitreous China |
| Toilet Configuration | Bowl Only |
| Bowl Type | Round bowl |
| Features | • Fully glazed 2 in. trapway • Toilet seat not included • PROFLO toilets carry a limited lifetime warranty on the fixture and 5 years on the parts |
| Gallons Per Flush (GPF) | 1.0 |
| Flush Type | Pressure Flush |
| Toilet Installation Type | Floor Mounted |
| Toilet Seat Included | No |
| Concealed Trapway | No |
| CEC Approved | Yes |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Brochure |
| Warranty |



