PROFLO PF1612PAWHA "Gilpin" Toilet Tank Part
| Item: | PF1612PAWHA |
| Finish: | White |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Height | 14-22/25" |
| Width | 21" |
| Depth | 9-1/6" |
| Construction | Vitreous China |
| Toilet Configuration | Tank Only |
| Features | • Trip Lever Placement: Left • Flow Rate: 1 GPF (WaterSense Certified) • Flush Type: Siphon Jet (pressure assisted) • PROFLO toilets carry a limited lifetime warranty on the fixture and 5 years on the parts • Rough-In Dimension: 12 in. • Constructed from grade A vitreous china • Flush Valve Size: 3 in. |
| Gallons Per Flush (GPF) | 1.0 |
| Trip Lever Placement | Left Front |
| Flush Type | Pressure Flush |
| ADA Compliant | No |
| Toilet Installation Type | Floor Mounted |
| Toilet Seat Included | No |
| Eco-Friendly | Water Sense |
| Handle Type | Lever |
| CEC Approved | Yes |
| To Be Used With | PF1605PAWH Toilet Bowl |
| Product Specifications |
| Installation Guide |
| Parts Breakdown |
| Warranty |



