Zurn ZZ150F4NH Roof Drain
| Item: | ZZ150F4NH |
| Finish: | Blue |
| Quantity Available: | Retrieving ... |
Details and Dimensions
| Length | 16-3/5" |
| Includes | grate, body, clamping collar |
| Features | • Tested in accordance with industry-subscribed testing methods; flow data allows engineer to meet requirements of IPC code to size the storm drainage system • All outlet sizes meet the ASME A112.6.4/CSA B79.4 standard • Increased flow potential for 6 in. and 8 in. outlet sizes • Ductile iron grates are designed for heavy-duty applications • Heel-proof grates • Frame and grate rotate full 360° without sacrificing the integrity of the waterproof membrane • Membrane cut ridge at the top of the drain body provides a template to cut the waterproofing membrane to the proper size opening • Increased weep area in frame provides improved residual drainage |
| ADA Compliant | Yes |
| Construction | Cast Iron;Ductile Iron;Steel |
| Depth | 16-3/5" |
| Height | 8-9/10" |
| Width | 16-3/5" |
| Product Specifications |
| Installation Guide |

